Mięso z kurczaka jest aktualnie najpopularniejszym rodzajem drobiu na świecie, a jest to spowodowane łatwością, oraz niskim kosztem hodowli kurcząt w porównaniu do ssaków.

Według legendy kury zostały odkryte przy drodze w Grecji, w pierwszej dekadzie V wieku p.n.e., podczas gdy Ateński generał Temistokles zatrzymał się by popatrzeć na walkę dwóch kogutów, którą uznał za niezwykle inspirującą. Już w niedalekiej przyszłości walki kogutów zapewniały ludziom niezwykle dużo rozrywki. Wiele musiało się jednak zmienić, aby kurczak stał się taką potęgą produkcyjną, jaką jest dziś.

Do roku 1920 mięso z kurczaka nie było produkowane na masową skalę, około 400 ptaków w stadzie wystarczyło, aby ze sprzedaży jajek wyżywić rodzinę. Spożycie kurczaków znacząco wzrosło podczas II wojny światowej z powodu braków wołowiny i wieprzowiny, a następny skok rozwojowy pojawił się w 1996 r., co było związane ze świadomością konsumentów dotyczącą gąbczastej encefalopatii bydła, czyli tzw. choroby wściekłych krów. Konsumenci obawiając się chorego była zaczęli poszukiwać alternatywy na zdrowe i smaczne żywienie i w taki sposób rozpoczęła się niesłabnąca sympatia do drobiu, która trwa do dziś.

Mięso drobiowe jest łatwo strawne, odznacza się delikatną strukturą włókien, w przeciwieństwie do pozostałych gatunków mięs. Może być przyrządzane na wiele sposobów, dlatego łatwo je włączyć do różnorodnych dań i dostosować do indywidualnych preferencji.

Przy zakupie mięsa warto zwrócić uwagę na jego jakość. Poleca się produkty z pewnych źródeł – najlepiej certyfikowane. Przykładem takiego certyfikatu jest QAFP – System Gwarantowanej Jakości Żywieniowej opracowany przez Unię Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego. Obejmuje on mięso wieprzowe, drobiowe, wędliny drobiowe i wieprzowo-wołowe. Gwarantuje najwyższą jakość przy zachowaniu wysokich standardów na każdym etapie produkcji.

 

Projekt sfinansowano z Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego.

Komentowanie zablokowane