Drób to określenie na ptactwo hodowane w celu pozyskania mięsa, jaj oraz piór. Do drobiu zalicza się kurczaki, indyki, kury, perliczki, kaczki, gęsi oraz gołębie.

Mięso drobiowe jest dość niskokaloryczne oraz zawiera znacznie mniej tłuszczu, niż mięso wieprzowe czy wołowe. Stanowi źródło łatwo przyswajalnego i pełnowartościowego białka! W zależności od gatunku, a także części zwierzęcia, szacuje się, iż zawartość białka wynosi od 18-25%. Prócz białka w drobiu znajduje się także wiele witamin (między innymi witaminy z grupy B), dobrze przyswajalne żelazo hemowe a także fosfor.

Fosfor, jest jednym z podstawowych minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Stanowi ważny składnik codziennej diety, szczególnie dzieci. Podobnie jak wapń, bierze udział w mineralizacji zębów oraz kości. Jest niezbędnym elementem do budowy tkanek miękkich czy błon komórkowych.  Uczestniczy również w przewodzeniu bodźców nerwowych, przemianach energetycznych oraz pomaga zachować równowagę kwasowo-zasadową w organizmie.

Występowanie fosforu w żywności jest dość powszechne i rzadko zdarzają się niedobory tego składnika. Mięso drobiowe stanowi doskonałe uzupełnienie fosforu w codziennej diecie.

 

Projekt sfinansowany z Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *