Mięso w diecie człowieka odgrywa istotną rolę. Ważne jest także, by wybrać odpowiedni rodzaj mięsa, dostarczający wielu składników odżywczych. Na uwagę zasługuje białe mięso indyka.
Indyk to gatunek ptaka grzebiącego, należący do rodziny kurowatych. Zarówno filet jak i udo indyka bez skóry charakteryzują się niską zawartością kwasów tłuszczowych. Ich ograniczenie w diecie pomaga w utrzymaniu optymalnego poziomu cholesterolu we krwi. To z kolei zapobiega rozwojowi chorób serca. Mięso indyka wyróżnia także wysoka zawartość białka, które wpływa na wzrost masy mięśniowej i utrzymanie zdrowych kości. Dostarcza także wielu witamin i składników mineralnych, na przykład witaminę D, B2, B3, B6, B12, potas i fosfor.
Mięso z indyka charakteryzuje się dużą różnorodnością kulinarną. Jest bardzo proste w przygotowaniu. Aby zachować cenne walory dietetyczne mięsa indyczego, warto postawić na pieczeń czy gulasz.
Indyk jest nieodłączonym elementem kolacji w Święto Dziękczynienia, czyli w jedno z najważniejszych dni dla Amerykanów i Kanadyjczyków. Potocznie nazywane jest Dniem Indyka. Tradycyjny indyk pieczony po amerykańsku przygotowywany jest w całości, z nadzieniem. Indyk to jedyny ptak z Ameryki, którego hodowla przyjęła się także w Europie. W Polsce pojawiał się najprawdopodobniej w 1560 roku.
Projekt sfinansowany z Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego.