Żywność ekologiczna może pochodzić wyłącznie z certyfikowanego gospodarstwa ekologicznego. Wśród wielu produktów spożywczych wytworzonych w ekologiczny sposób wyróżnia się również kurczaki. Ich chów trwa dłużej niż ptaków z intensywnej produkcji. Jest to 56 dni a nie 32, dlatego cena takiego kurczak jest wyższa. Co więcej, przebywają w warunkach zbliżonych do naturalnych, co wpływa pozytywnie na ich dobrostan. Hodowcy muszą spełnić szereg kryteriów, by zapewnić odpowiednie warunki chowu.
Ptaki z chowu ekologicznego karmione są paszą roślinną. Są to głównie zboża i słonecznik, dzięki czemu otrzymują wszystkie niezbędne witaminy i składniki mineralne. W paszach nie stosuje się dioksyn, antybiotyków czy hormonów wzrostu.
Do chowu ekologicznego kurczaka często wykorzystuje się mobilny kurnik. Taki sposób hodowli ogranicza nadmierny rozwój chorób. Co więcej, zmniejsza również ilość zabiegów, jakie wykonuje się w kurnikach stacjonarnych. Po każdym rzucie kurnik jest odpowiednio myty – najczęściej ciepłą wodą pod ciśnieniem. Mobilny kurnik zazwyczaj przenoszony jest na nowe miejsce. Zwierzęta mają możliwość wyjścia na powietrze i korzystania z zielonej paszy. Młode brojlery mają tradycyjny kurnik i duży wybieg. Z kolei brojlery przy mobilnym kurniku są odgrodzone siatką i dodatkowo na zewnątrz drutem z prądem – jest to standardowe zabezpieczenie.
Ekologiczne metody chowu pozwalają otrzymać mięso o wyjątkowych walorach smakowych oraz odżywczych. Świadomość społeczeństwa na temat rodzaju hodowli ptaków i jej wpływu na jakość mięsa stale rośnie. Dzięki temu kurczaki ekologiczne są coraz częściej wybieranym produktem.
Projekt sfinansowany z Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego.