Hodowla kaczek w Polsce rozpowszechniła się w XI-XIII wieku. Wcześniej na stoły trafiało głównie dzikie ptactwo . Z kaczek przygotowywano buliony, podawano je w formie  pieczonej i  nadziewanej, a krew czy podroby wykorzystywano do czerniny. Bardzo znaną potrawą była wówczas kaczka pieczona w jabłkach, która stanowi symbol tradycyjnej kuchni polskiej.

Kaczka uchodzi za najszlachetniejszy rodzaj drobiu. Odpowiednio przygotowane mięso z kaczki jest kruche i soczyste. Ma bardziej wyrazisty smak niż indyk czy kurczak. Aktualnie mięso z kaczki nie często gości na polskim stole.  Stanowi jedynie 1% rynku drobiu w Polsce, jego spożycie jest najniższe w Europie. Mimo kampanii poszerzających świadomość konsumentów, Polacy chętniej sięgają po kurczaka i indyka. Przy wyborze kierują się ceną i prostotą przygotowania. W ostatnich latach kaczka zyskuje jednak coraz bardziej na popularności. To wszystko za sprawą restauratorów – dania z kaczki stają się modne. Mięso to przyrządzane jest przez szefów kuchni na wiele sposobów.

Kaczka jest znacznie tłustszym mięsem niż indyk czy kurczak. Biorąc pod uwagę większą zawartość tłuszczu, trzeba zaznaczyć, iż profil tłuszczowy kaczki jest korzystniejszy niż w mięsie czerwonym. Charakteryzuje się większą zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych – korzystnych dla naszego zdrowia. Mimo to, ilość tłuszczu w mięsie kaczki jest zbyt duża, by można uznać je za dietetyczne. Z drugiej strony – mięso z kaczki uważane jest za bezpieczniejsze niż produkowany na skalę przemysłową kurczak. W związku z większą zawartością tłuszczu, mięso z kaczki jest także bardziej kaloryczne. Prócz tłuszczów, kaczka stanowi świetne źródło białka. Charakteryzuje się również zawartością witamin z grupy B, witaminy A, potasu, fosforu, żelaza i  magnezu.

Podobnie jak wieprzowina, mięso z kaczki można spożywać w rozsądnych ilościach – stanowi urozmaicenie obiadów. Kaczka chętnie serwowana jest na specjalne okazje – okres świąteczno-noworoczny to świetny moment by skosztować tego szlachetnego mięsa i spróbować swoich sił w jego przyrządzeniu.

 

Projekt sfinansowany z Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego.

Komentowanie zablokowane